Köpeğinize İnsan Gıdaları Vermeyin!

Köpeklere ev yemeği vermek köpeklerin beslenme düzenlerini bozar ve sağlıklarını tehlikeye atar. Köpeklerin sağlıklı beslenebilmesi için diyetlerinin dışına çıkmaması gerekir. Ödül mamaları dışında köpeklere başka besinler sağlamak hem onların açgözlü bir huy edinmelerine yol açar hem de beslenme düzenlerini bozar.

İnsan Gıdaları Köpekler İçin Zararlı Mı?

Köpeğe ev yemeği verilir mi sorusu köpek sahiplerinin merak ettiği konulardan birisidir. Köpeklere ev yemeği vermek ancak onlar için özel diyetler yani köpek mamaları hazırlandığında gerçekleşebilir. Köpekler için hazırlanan dengeli besin değerleri içeren ev yemekleri köpekler için sağlıklıdır ancak insan yemekleri hiçbir koşulda köpekler için uygun değildir.

İnsan gıdaları hayvanlar için zararlı olabilecek birçok içeriğe sahiptir. Bunlardan bazıları hayvanlar için ölümcül bezin zehirlenmelerine de yol açabilmektedir. İnsan gıdalarındaki baharat karışımları, sarımsak, soğan gibi bileşenler hayvanlar için ve köpekler için oldukça zararlıdır. Bu tip içeriklere sahip yemekler köpeklerde mide ve bağırsak sorunlarına yol açabilir, sindirim sisteminin çalışma şeklini bozabilir.

Köpekler Sofra Artığı Yeme Konusunda Israrcı Olursa Ne Yapmak Gerekir?

Köpekler nasıl beslenir sorusunun yanıtı köpeklere öğünleri dışında başka gıdalar verilmemesidir. Köpekler bakışlarıyla insan sahiplerini caydıracak bir sevimlilikle yiyeceklere erişme konusunda ısrarcı olabilir. Çoğu zaman köpek sahipleri köpeklerinin duygu sömüren bakışlarına kayıtsız kalamaz “bir kereden bir şey olmaz” mantığıyla hareket eder ve sofrasındaki gıdaları köpeğiyle paylaşır. Ancak bu hiç doğru bir davranış şekli değildir.

Köpekler insan sofrasından yemek yeme konusunda ısrarcı olursa insan sahiplerinin yapması gereken tek bir şey vardır, o da köpeklerine yemek vermemektir. Köpeklere bir kez bile sofradan yemek verseniz köpek bunu kolaylıkla alışkanlığa dönüştürebilir ve her sofrada sizden yemek ister. Bu durum köpekte disiplin ve eğitim sorunlarına yol açar, köpeğiniz sizi dinlememeye başlar.

Eğer bir köpeğin eğitimine başladıysanız ve köpek sofradan yemek yemeye alıştıysa eğitim süreciniz de boşa gitmiş olur çünkü köpekler yiyeceğe ulaşmak için koşullanır ve önlerinde hazır yiyecek varken, istedikleri zaman buna ulaşabiliyorken sizin komutlarınızı dinlemeyeceklerdir.

Bazen köpek sahipleri köpekleriyle ilgilenmemek için isteklerini yerine getirir. Halbuki köpek yemeğinize ulaşmak istediğinde onun dikkatini dağıtıp yiyecekten uzaklaştırırsanız köpek bunu kısa süre içinde öğrenecektir. O an için yemek yemeyi bırakıp köpeğinizle oyun oynasanız köpeğin dikkati dağılmış olacaktır ve sizin yemeğinizi paylaşmanızı istemeyecektir. 

Köpeklerin Beslenmesinde Yaygın Olarak Yapılan Yanlışlıklar Nelerdir?

Köpeklerin diyetleri boyutuna, kilosuna ve fiziksel özelliklerine göre doğru seçilmiş kaliteli bir mamadan oluşmalıdır. Bunun haricindeki her türlü ek besin köpekler için hem uzun hem de kısa vadede zararlıdır. Köpeklerin beslenmelerinde ek besin olarak yalnızca ödül mamaları ve sağlıklı atıştırmalıklar yer almalıdır. Tabi bunların miktarlarının ayarlanması da çok önemlidir. Bir köpeğin diyetinde atıştırmalıklar önemli bir yere sahipse öğün miktarını da ona düzenlemek gerekir.

Köpeklerin beslenme konusunda onların doğalarını yanlış anlayan insanlar bazı beslenme yanlışlıklarına yönelebilirler. Bilgi eksikliğinden kaynaklanan bu durumlar sonucunda köpekler hastalanabilmekte ve çok erken yaşlarda ölebilmektedir. Köpeklerin beslenmesinde yaygın olarak yapılan yanlışlıklardan birisi köpeklere çiğ etmektir ki bunun zararları çok büyük olabilmektedir. Bir diğer yapılan yanlışlık ise köpeklere tavuk kemiği gibi hayvan kemikleri vermektir. Özellikle çiğ kemiğin içinde bulunan kemikler köpeklerin güçlü çeneleri ile ağızda kırıldıklarında ucu sivri keskin bir maddeye dönüşür. Bu kemik köpek tarafından yutulduğunda iç organları hasar görebilir ve hatta ölümler gerçekleşebilir.

Köpeklere Çiğ Et Vermenin Zararları Nelerdir?

Köpekler için yemek verilir mi konusu tartışmaya açık olmayan bir konudur ve kesinlikle verilmemesi gerekir. İnsan yemekleri köpekler için zararlıdır ve çoğu yüksek kalorili yiyecekler köpeklerin sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Köpekler evcil hayvan oldukları zamandan bu yana bağışıklık sistemleri de aynı ölçüde evrilmiştir ve köpeklerin çiğ et yediği vahşi doğa koşullarında artık yaşamıyoruz. Köpekler artık insanların hayatlarında yer alan aile fertlerinden biridir. Geçmişten günümüze onların doğaları da değişmiştir. Bu nedenle köpeklerin doğasında var diyerek köpeklere çiğ et vermek çok yanlış bir davranıştır. Köpeklere çiğ et verilir mi sorusunun cevabı bu aşamada kesinlikle verilmemeli olacaktır.

Çiğ etin köpekler için zararları çok fazladır. Köpeklere çiğ et vermek demek mide ve bağırsaklarına birçok parazitin yerleşeceği anlamına gelir. Yalnızca çiğ et değil işlenmiş birçok et köpeklerde parazit oluşumuna neden olur. Salam, sosis gibi işlenmiş etleri de köpeklerinizin öğünlerine hiçbir şekilde katmamalısınız. Köpeklerin vücuduna giren parazitler ölümcül sonuçlara neden olabilmektedir.

Beyine, sinir sistemine, karaciğere, kalp ve dolaşım sistemine ve hatta iskelet sisteminde kist oluşumuna neden olan parazitler köpeklerde çok ciddi hastalıklara neden olup ölümlerine yol açabilir. Yetişkin köpekler için de yavru köpekler için de çiğ et ya da işlenmiş et vermemek gerekir. Çiğ et yavru köpeklere verildiğinde köpeklerde komplikasyonlar sonucunda kansızlık oluşur ve tedavi edilmediğinde ölümle sonuçlanabilir.

Köpeklere yemek vermenin zararları konusu köpek sahipleri tarafından iyice kavranmalıdır. Köpek sahipleri köpeklerinin diyetlerini oluştururken yardıma ihtiyaç duyarsa eğer veteriner beslenme uzmanlarından danışmanlık hizmeti alabilirler. Veteriner hekimler köpeğiniz için en uygun diyeti oluşturmanız konusunda yardımcı olacaktır.

Köpekler İçin Hangi Yemekler, Ne Şekilde Verilir?

Köpeklerin normal öğünlerinin haricinde tüketmesi uygun olan sağlıklı besinler de mevcuttur. Bu besinler köpekler için sağlıklı atıştırmalıklar olarak bilinir. Köpeğinize vermemeniz gereken besinler ve zararlarını her zaman göz önünde bulundurmalı ve sağlıklı atıştırmalıklara yönelmelisiniz.

Köpekler için sağlıklı atıştırmalıklar eğitim esnasında verilebileceği gibi yürüyüşlerde ve günlük hayatta da tüketilebilir. Köpekler atıştırmalıkları çok sever ve sağlıklı besinleri afiyetle yiyecek kadar iştahlılardır. Köpekler için atıştırmalıklar çok yerinde bir dozda olmalıdır. Ödül mekanizması köpeklerde kaybedildiği zaman itaat etmeyi reddederler. Bu nedenle lezzetli atıştırmalıkları onlara sunarken çok cömert yaklaşmayın, bir sisteme oturtun. Köpekler için ikramlar köpeklerde herhangi bir davranışı geliştirmek için kullanılabilir. Bu ikramları verirken köpeğinizi çok fazla ödüllendirmekten kaçınmalısınız.

Köpekler İçin En Uygun İkramlar Nelerdir?

Köpeklere hangi yemekler verilir köpek sahiplerinin dikkat etmesi gerekir. Sağlıklı atıştırmalıkların köpekler için hiçbir zararı olmaz. Ancak ikramların ölçüsünü kaçırmamak gerekir ve köpeklerde davranışların geliştirilmesi için kullanılmalıdır. Köpek sahiplerinin köpekleri için sunabileceği en lezzetli atıştırmalıklar ve faydaları şu şekildedir:

Fıstık ezmesi: Tuzsuz ve şekersiz fıstık ezmesinden bir fincan kadar köpeklere sunmak harika bir ikramdır Fıstık ezmesini biraz su birkaç parça muz ile sunmak çok daha faydalı olacaktır. Fıstık ezmesi ve muz ile hazırladığınız karışımı bir kalıpta dondurup daha sonra köpeğinize kalıptan çıkarıp sunabilirsiniz.

Elma dilimleri: Elmalar köpekler için C vitamini kaynağıdır ve bol miktarda lif ve kalsiyum sağlar. Köpeğinize elma ikramı sunarken kabuğunu soymalı ve çekirdeklerini çıkarmalısınız. Köpeklere meyve ve sebzelerden oluşan ikramlar daha az kalorili ve daha sağlıklıdır.

Yaban mersini: Yaban mersini meyvesi her türdeki köpek için mükemmel bir ikram olma özelliğine sahiptir. Yaban mersini içerdiği sağlıklı antioksidanlar ve C vitaminleri ile köpekler için sağlıklıdır.

Havuçlar: A vitamini ve yüksek lif içeriği ile havuçlar köpeklere kesilmiş olarak verilmelidir.