Kediler İçin Tehlikeli Gıdalar Nelerdir?

Kediler genellikle evde bakılan evcil hayvanlardır. Kediler bizim hayat arkadaşlarımızdır. Kedilerin beslenmesi bir insanın beslenmesinden oldukça farklıdır. Sofrada var olan bazı yiyeceklerde kediler için tehlikeli maddeler bulunabilmektedir. Aynı evde yaşadığımız kediler bizimle aynı yiyecekleri yemesi oldukça sakıncalıdır. Kediler bizimle birlikte sofrada var olan yiyecekleri yememelidirler. Özellikle sofra artığı dediğimiz yemek kalıntılarını yemeleri oldukça tehlikelidir. Kediler ve hayvanlar için özellikle tehlikeli olan belli başlı yiyecekler bulunmaktadır. Kedilerde beslenme de özellikle dikkat edilmesi gereken yiyecekler listesi bu konuda önemli bir destek sunacaktır.


Süt Ürünleri
Kedilerin sütü çok sevdiği bilinse de kedilerin sindirim sistemleri laktozu sindirmeye yardımcı olmamaktadır. Kediler yavruyken çok kısa bir süre olan en fazla iki hafta kadar anne sütü aldıklarından dolayı laktoza bünyeleri alışık değildir. Kedilerin sütü sindirmekte zorluk yaşadığı bilinmektedir. Yavru kedinin anne sütü hariç süt ile beslenmesi uygun değildir. Kediler yoğurt ve peyniri de oldukça sevmektedirler. Fakat süt ürünlerini içerdiği laktoz kedilerde sindirim problemlerine neden olmaktadır. Bu sebeple kedilere yoğurt ve peynir gibi süt ürünleri vermekte süt vermek kadar sakıncalıdır. Süt ve süt ürünleri kediler için uygun olmayan besinler grubunda en üst sıralarda yer alır. Süt ve süt ürünü tüketen kedilerin ishal ya da kabızlık gibi farklı sindirim problemlerini yaşadığı gözlemlenmektedir.


Soğan ve Sarımsak
Özellikle soğan evde pişen yemeklerde oldukça sık kullanılan bir gıdadır. Soğan koyulmadan yapılan ev yemeği yok denecek azdır. Soğan ve sarımsak sindirilmesi oldukça güç iki besindir. Bu iki besin insanlar için bile sindirmesi oldukça zorken kedilerin sindirim sistemleri için hiç uygun değildir. Soğan her yemekte kullanılan bir ürün olduğu için kedinize evde pişen yemeklerin artıklarını vermeniz uygun değildir. Soğan ve sarımsağı sindirmesi oldukça güç olan kediler belirli sindirim problemleri ve hazımsızlık ile karşılaşabilir.


Çiğ Besinler
Çiğ et, çiğ balık ve çiğ yumurta kedilere verilmemesi gereken gıdalar kategorisinde en dikkat edilmesi gereken besinlerdir. Çiğ et tüketimi insanlar için de kediler içinde oldukça zararlıdır. Çiğ et salmonella ve E. coli zehirlenmesine neden olmaktadır. Eti mutlaka yağsız bir şekilde pişirdikten veya haşladıktan sonra tuzsuz ve baharatsız olarak kedinize vermemiz gerekmektedir. Çiğ balık kediler için oldukça zararlı besindir. Çiğ balık oldukça hızlı bir şekilde bakteri öğretecek kedinizin sindirim sisteminde oluşacak sorunlara davetiye çıkarabilir.
Aynı zamanda çiğ balık kedinizin sahip olduğu ve farklı besinler ile vücuduna aldığı yararlı besinlerin emilimini azaltarak veya yavaşlatarak sağlıklı besin gıdalarının vücuda alınmasını kısıtlar. Pişmiş yumurta kediler için ne kadar sağlıysa çiğ yumurta bir o kadar zararlıdır. Çiğ yumurta içerdiği avidin ile vitaminlerin emilimini engeller. Oysa pişmiş yumurta oldukça yararlı bir besin kaynağıdır. Kedinize sık olmamakla birlikte haşlanmış yumurta verirseniz tüy dökülme sorununu önlemiş olmakla birlikte tüylerinin daha parlak ve sağlıklı olmasına da katkı sağlarsınız.
Çikolata ve Şekerli Gıdalar
Çikolata içerdiği süt yüzünden sindirim sitemini doğrudan olumsuz etkilemektedir. Şekerli gıdaların kedi ve köpekleri kör ettiği kısmen doğru bir bilgidir. Şekerli gıdalar içerdiği ksilitol yüzünden kedilerin vücudunda bulunan insülin değerinin düşmesine ve kısmen şeker hastalığına yol açar. Şeker hastalığının bilinen en yaygın yan etkisi körlüktür. Şekerli gıdalar kısmen de olsa kedi ve köpeklerde körlüğe neden olabilmektedir. Kediler için tehlikeli besinler başlığı altında şekerli gıdalara dikkat etmenizde fayda vardır.


Kemik
Kedi ve köpek dediğimizde en yaygın aklımıza gelen kemiktir. Fakat kemik ağızdan bağırsağa kadar tüm sindirim sistemi için oldukça tehlikelidir. Küçük ve oldukça keskin olan kılıçlar kediler için oldukça tehlikeli yiyeceklerdir. Kemiklerin ve kılıçların ağızdan bağırsağa kadar tüm sindirim sitemi için tehlikeli olduğu bilinmektedir. Kemik ve kılçıklar bağırsaklara batarak bağırsak yırtılmasına ve tıkanmasına neden olabilmektedir. Bağırsaktaki yırtılmalar ve tıkanmalara erken müdahale edilmezse kedileri ölüme kadar götüren uzun ve zorlu sağlık problemleri ile karşılaştırır. Kemik ve kılçık vermek evcil hayvanlarınızın boğazına takılarak boğulmasına veya bağırsaklarının yırtılması, tıkanmasına neden olduğu için oldukça tehlikelidir.
Kafein İçeren Besinler
Kedilerin çay, kahve, çikolata gibi kafein içeren besinlerin verilmemesi oldukça önemlidir. Kafein enerji verdiği için kedilerde aşırı kafeine maruz kalması sonucunda kalp çarpıntısı ve hırçınlaşma görülmektedir. Kafeine maruz kalan kediler oldukça hiperaktif oldukları gözlemlenmiştir.


Sakatat
Kedilerde zararlı olacak besinler başlığında en üst sıralarda yer verilmesi gereken yiyecek grubudur. Sakatat oldukça yüksek düzeyde A vitamini içeren bir besindir. Fakat çok yenmesi durumunda vücuda oldukça fazla A vitamini yüklemesi olacağından A vitamini zehirlenmesi (A hipervitaminozis) yaşayabilmektedir. Az miktarda tuzsuz ve baharatsız olarak verilen sakatat kediler için oldukça yararlı besleyici bir seçenektir.
Kedi maması yerine Köpek Maması Verilmesi
Kedilerin ve köpeklerin günlük besin ihtiyaçları oldukça farklıdır. Kedilerin bol miktarda A vitaminine taurin, araşidonik asit ve proteine ihtiyaçları vardır. Köpekler ise taurin ve araşidonik asidi kendileri üretebilirler yani köpek mamalarında araşidonik asid ve taurin bulunmamaktadır. Kedilerin köpek maması yemesi az miktarda A vitaminine taurin, araşidonik asit alması demektir. Bu da kedilerde özellikle taurin ve esansiyel yağ asidi eksikliğine bağlı kalp hastalıklarına, görme bozukluklarına ve diş sorunlarına yol açabilir.


Aşırı Yaş Mama
Yaş mama veya konserve mamalar kedilerin en sevdikleri besinlerdir. Ödül maması olarak verilen yaş mamalar özellikle sıkça öğünlerde yer edindiğinde kedilerde sindirim problemlerine yol açabilmektedir. Kediler için yeterli miktarda verilen yaş mamalar yararlı olurken sıkça yaş mama tüketimi kedilerin ishal olmasına neden olabilmektedir. Kediler için önerilen yaş mama tüketimi haftada 2 veya 3 kez bir öğünle sınırlı tutulmalıdır.


Evdeki Süs Bitkileri
Kedilerin ve köpeklerin mide problemlerinde sıkça ot yerken görmemiz mümkündür. Fakat bu otlar dışarıda yetişir ve kediler için yararlı otlardır. Kedi ve köpekler her otu yemezler belirli otları yerler bu otlar hayvanların sindirim siteminin düzelmesine yardımcı olurlar. Fakat evdeki süs bitkilerini yiyen kedilerde mide problemlerine rastlanabilir. Bazı ev bitkileri kediler için ölümcül seviyede zehirli bile olabilmektedir.


Tuzlu ve Baharatlı Gıdalar
Kedilerin sindirim sistemleri oldukça az gelişmiştir ve az sayıda besini sindirebilmektedir. Kediniz için yaptığınız haşlama et, haşlama yumurta, haşlama ciğer gibi besinlerde asla baharat ve tuz kullanılması önerilmez. Yemek artıklarında et yemeklerinde özellikle evcil hayvanlara vermek gibi bir alışkanlık olsa da yemeğin içinde bulunan tuz ve baharatlar kedilerin sindirim sistemlerine oldukça zarar vermektedir. Kediye verilmeyecek gıdaların en önemlisi baharat ve tuzdur.
Kediler için beslenme oldukça önemlidir. Kedilerin çok hassas bir sindirim sistemleri vardır ve bu yüzden kedilere kaliteli kuru mama dışında oldukça arada sırada yaş mama verilmesi ve ayrıca zaman zaman pişmiş yumurta, et, kılçıksız balık verilmesi uygundur. Kedilere verilen besinlerin onlar için özel olarak soğansız tuzsuz ve baharatsız pişirilmesi gerekmektedir.